Co szkodliwego jest w dywanach?

Dzięki dywanom domy i biura wyglądają elegancko. Dywany zabezpieczają również małe dzieci przed bolesnymi upadkami, zapewniają ciepło, miękką powierzchnię do chodzenia, zatrzymują hałas. Okazuje się jednak, że dywany i płyny do dywanów są potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia.

Co dokładnie leży pod stopami


Dywany są jak magnes dla kurzu, roztoczy, pyłków kwiatowych i zarodników pleśni. Zużywając się, wydzielają drobne włókna, które przedostają się do powietrza i tworzą kurz. Osoby cierpiące z powodu alergii lub astmy powinny wyposażyć swój odkurzacz w specjalną torbę na kurz, która wychwytuje małe cząstki. Aby zmniejszyć rozwój pleśni i zlikwidować przykry zapach dywanu, trzeba pilnować, żeby był suchy. Nowe syntetyczne dywany mogą wydzielać toksyczne lotne związki organiczne (LZO). Wykładzina dywanowa ze spodem z lateksu lub podbiciem z pianki też emituje trujące opary, zwłaszcza przez kilka pierwszych miesięcy po jej położeniu.

Zabezpieczanie nowych dywanów


– Opary wydzielane przez dywany mogą być przyczyną problemów z drogami oddechowymi, powodować pieczenie oczu, zawroty głowy, nerwowość oraz objawy podobne do grypy. Jeśli jesteśmy narażeni dłużej na ich oddziaływanie, możemy stać się nadwrażliwi na chemikalia. Jak zatem zmniejszyć zagrożenie zdrowia, wywołane nowym dywanem?
– spytać sprzedawcę o LZO dywanu, rodzaj podbicia lub kleju do jego instalacji;
wymagać od sprzedawcy, aby rozwinął i wywietrzył dywan na kilka dni przed jego dostarczeniem;
– przed usunięciem starego dywanu odkurzyć go oraz podłogę, aby zmniejszyć ilość kurzu w powietrzu;
– opuścić dom lub biuro w czasie instalowania nowej wykładziny;
– po położeniu dywanu wietrzyć pomieszczenie przez przynajmniej 3 dni.

Bezpieczniejsze rozwiązania


Poniżej podano kilka sposobów unikania potencjalnych zagrożeń powodowanych przez syntetyczne dywany.
– Nie kupować takiego dywanu.
– Nasączyć stary dywan substancją impregnującą, żeby woda nie wsiąkała do wewnątrz, a nieprzyjemne zapachy nie wydostawały się na zewnątrz.
– Wybierać wykładziny i chodniki z naturalnych włókien: bawełny, wełny, sizalu, owczej skóry i używać podbicia z juty lub nylonu zamiast gumy.

Naturalne włókna chodników również bywają siedliskiem alergenów i także mogą byc nasączone chemikaliami.

1 thought on “Co szkodliwego jest w dywanach?

Comments are closed.