Rodzaje tkanin i ich zastosowanie na co dzień

Różne rodzaje tkanin są przez nas na co dzień wykorzystywane w życiu codziennym. Część z nich służy do renowacji mebli, uszycia odzieży, dodatków do wyposażenia domu albo przygotowania wyprawki dla dziecka lub legowiska dla psa. Jak je umiejętnie dobierać, jakie wybrane z nich mają zastosowanie?

Wybrane rodzaje tkanin i ich właściwości

Przede wszystkim tkaniny dzielimy na naturalne i sztuczne. Na przykład popularne i powszechnie wykorzystywane bawełna oraz len są pochodzenia roślinnego, skóra – zwierzęcego, jedwab to wynik pracy motyli jedwabników, a wełna to tkanina z owczego runa.

Tkaniny naturalne są bezpieczne i przyjazne dla skóry, są dobrej jakości, nie niszczą się i są dość wytrzymałe. Sztuczne – tkanina polarowa – nie zawsze będą dobrym wyborem, ale wszystko zależy od tego, co chcesz z nisz uszyć – poniżej poznasz wybrane materiały, ich cechy i przykładowe zastosowania.

Tkaniny bawełniane. Są naturalne, przyjemne i miękkie w dotyku, oddychające, trwałe, wydajne i świetnie wchłaniają wilgoć. Można z nich uszyć różne rzeczy, m.in. odzież, ściereczki kuchenne czy pościel. Bawełna ma jednak i minusy – wymaga prasowania i szybko się gniecie.

Tkanina polarowa. Cały czas zyskuje popularność. Jest szeroko stosowany w produkcji odzieży i tekstyliów – jak bluzy sportowe czy odzież ochronna. To miękki materiał pochodzenia syntetycznego, produkuje się z niego m.in. ubrania, kocyki dla dzieci, zabawki i legowiska dla psów czy kotów, poszewki na poduszki. Polar jest lekki, miękki i przewiewny, zachowuje swoje właściwości na długo. Materiał polarowy o gramaturze 270 cechuje się hydrofobowością i dobrą izolacją.

Tkanina futerkowa. Dzianina ‘shaggy’, czyli materiał futerko, jest wyjątkowo miła w dotyku. Sprawdzi się jako materiał na legowiska dla psa czy akcesoria dla dzieci – jak kocyki, narzuty czy poduszki dla najmłodszych. Jest jedna z najmilszych tkanin na rynku.

Tkaniny obiciowe. Osobną grupę stanowią też materiały służące do renowacji mebli – jak ekoskóra, Hugo czy mikrofibra. Sprawdzą się jako nowe obicia kanap czy foteli, nadadzą nowego i świeżego wyglądu starym meblom.

Tkaniny wodoodporne. Odpowiednie do zastosowań na zewnątrz, m.in. na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Polecamy m.in. materiał Kodurę oraz Oxford. Zwykle mają specjalną powłokę hydrofobową oraz po drugiej stronie mocne powleczenie PCV. Można z nich wykonać m.in. poduszkę na huśtawkę, pokrowce na meble czy parasol ogrodowy. Wysokiej jakości wodoszczelna materiały mają szerokie zastosowanie w ogrodzie.